ELVIS-TAPAHTUMA 2004

HÄMEENLINNASSA
 
Hämeenlinnassa lauantaina 16. lokakuuta 2004 järjestetyn Elvis-paikallistapahtuman päätähtenä oli muusikkolegenda Jussi "Big John" Raittinen, joka esiintyi iltatapahtumassa yhdessä tuoreen kokoonpanonsa Big John and the Billy Boys kera. Yleisön pyynnöstä Teukka Aalto esiintyi Hämeenlinnan Elvis-tapahtumissa puolestaan jo kolmatta kertaa peräjälkeen. Illan musiikillisen puolen lisäksi tarjolla oli myös Elvis-tuotemyyntiä sekä mielenkiintoinen Elvis-näyttely aiemmin päivällä.


Yhdeltä iltapäivällä alkaneessa Elvis-myyntimylläkässä tarjonta oli tuotteiden osalta hyvin laaja: mm. cd- ja lp-levyjä, vhs- ja dvd-tallenteita, kirjoja, lehtiä, aurinkolaseja, postikortteja, seinävaatteita, ostoskasseja, kalentereita, "tcb-riipuksia", melkein mitä vain oli tarjolla mitä kuvitella saattaa eri myyjien taholta, ja paikalla olivatkin luonnollisesti fan clubin myyntipöydän lisäksi mm. Jungle Records sekä Goofin' Records. Samassa yhteydessä myös viime vuonna perustettu moottoripyöräkerho Elvis MC ry esitteli toimintaansa. Esillä oli lisäksi Erkki Kallion, Jussi Saareksen sekä Mervi Ylösen kokoama Elvis-näyttely, joka sisälsi monenmuotoisia, hieman harvinaisempia Elvis-keräilytavaroita. Tilaisuuteen oli kutsuttu erityinen kunniavieras, nimittäin Elvis-kerhon kunniajäsen Jussi Raittinen, tarkoituksenaan kertoa musiikillisia muistojaan paikallaolijoille ennen illan keikkaansa samassa hotellissa.

Tasokkaassa Sokos Hotel Vaakunassa pidetyn Elvis -Happeningin järjestäjä oli Elvis-kerhon Hämeenlinnan alajaosto, jonka primus motorina toimii paikkakunnan Elvis-aktiivi Jussi Saares. Hän myös haastatteli Jussi Raittista iltapäivällä Elvis-tuotemyyntitapahtuman yhteydessä, ja toimi lisäksi illan juontajana.

Jussi Raittinen oli haastateltavana päivätapahtumassa

Haastattelutilaisuuden aluksi Jussi Raittinen (61) kertaili musiikkiharrastuksensa ja uransa alkuvaiheita saliin kerääntyneille kymmenille uteliaille silmäpareille, kertoen mm. lahjaksi saamastaan Jailhouse Rock -EP:stä vuonna 1958, joka toimi eräänlaisena sykäyksenä eteenpäin haaveesta muusikon uralle. Ensimmäiset, pienimuotoiset levytykset hän sai tehtyä veljensä Eeron kanssa vuonna 1960, ja oma sooloura lähti kunnolla käyntiin 60-luvun puolivälissä, The Boys -bändin kanssa 1964. Nyt vuonna 2004 tulikin täyteen pyöreät 40 vuotta keikkailua The Boys -bändin kanssa, jonka kokoonpano tosin on vaihtunut lukuisia kertoja vuosikymmenten aikana. 

Monipuoliseen ja pitkään uraansa liittyen hän kertoi kolmesta Yhdysvaltojen matkastaan sekä levytyspuuhistaan rapakon takana, jossa hän levytti yhdessä legendaaristen Elvis-muusikoiden Scotty Mooren ja D.J. Fontanan, sekä The Jordanairesin kanssa Nashvillessä heinäkuussa 1976. Jussi muisteli lämmöllä uudelleen näkemisiään Scottyn ja D.J.:n kanssa vuonna 1998 Pieksämäellä, jossa tapasi myös James Burtonin vuonna 2001. Jussi antoi suuren tunnustuksen myös Burtonille ja kertoi nauttineensa yhteisesiintymisestään hänen kanssaan silloisessa Elvis-tapahtumassa. 

Tilaisuuden aikana käsiteltiin myös Raittisen omaa musiikkimieltymystä. "Jokaiselle fanille on oma Elvis, kuten pitää ollakin, mutta minun sydäntäni lähinnä on Elviksen 50-luvun tuotanto, elinhän juuri sitä aikaa nuoruudessani. Myös tietyt 60-luvun alun - siis leffojen ulkopuoliset - levytykset kolahtivat, ja aikoinaan mm. albumi 'Elvis Is Back' vuodelta 1960 oli tosi kova juttu", Jussi vastasi kysymykseen hänen mieliajanjaksostaan Elviksen musiikissa. Hetken pohdittuaan mieli-Elvis-leffakseen Jussi nimesi elokuvan "Loving You", esittäähän se nousevan rock-tähden tarinan, sisältää rajuimmat Elviksen musiikkikohtaukset elokuvissa, ja vieläpä väreissä, joka teki aikoinaan nuoreen muusikkoon suuren vaikutuksen. Tämän lisäksi erityismaininnan elokuvista sai myös "King Creole", jossa Elvis oli Jussin mielestä näyttelijänä kenties parhaimmillaan. "Vaikka King Creolessa oli lukuisia musiikkinumeroita, kokonaisuutena se ei kuitenkaan laskenut elokuvan tasoa laadullisesti, kuten useimmiten myöhemmin siirryttäessä 60-luvulle". 

Mielikappaleikseen Jussi ilmoitti "Tryin' To Get To You", jonka hän mainosti esittävänsä myös tulevana iltana, sekä "Jailhouse Rock", lukuisten muiden kymmenien Elvis-suosikkien ohella. "Elvis Presley on maailman paras kitaristi. Kuuntele vaikka Sun-levytysten komppikitaraa!", totesi Jussi viitatessaan Elviksen läpimurto-kappaleeseen "That's All Right, Mama" vuodelta 1954.

Iltatapahtuman Elvis-setit nostivat tunnelman korkealle

Iltayhdeksän aikoihin käynnistyneen varsinaisen päätapahtuman väkimäärä ylitti selvästi kahdensadan, ja musiikillinen tunnelma säilyi koko illan ajan korkealla. Elvis-discoilun lomassa, ennen varttia vaille kymmentä alkaneita bändiesityksiä Hämeenlinnan Elvis-aktiivi Jussi Saares sekä Elvis-kerhon presidentti Hannu Ignatius kipusivat lavalle ja luovuttivat valkeakoskelaiselle Elvis-keräilijä-harrastaja Erkki Kalliolle tunnustuksena Elvis-kokoelmistaan fan clubin myöntämän yllätyspalkinnon. 

Teucca & His Rhythm Aces aloitti illan bändittelyt ja erittäin mainiosti aloittikin! Ehkä parasta Teukkaa mitä olen itse nähnyt Elvis-numeroissa tähän asti! Asennetta, eläytymistä ja draivia Teukalla - kuten myös bändillä - riitti mahtavalla tavalla, ja hän veti lähinnä 50-luvun Elvis-hiteistä koostetun settinsä lävitse onnistuneesti, ja sai yleisöltä ansaitut suosionosoitukset jokaisen kappaleen jälkeen. Erityismaininnan esityksistä ansaitsee ennen kaikkea tyylikkäästi ja erityisen voimakkaalla tunteella vedetty "A Fool Such As I", joka kuulosti suorastaan erinomaiselta! Kuten kuulosti myös "Suomen Scotty Mooren" eli kitaristi Eikka Rastaan taidokas soitanta ja upeat kitarasoolot koko heidän settinsä aikana! Teukka Aalto kipusi lavalle uudelleen myös myöhemmässä vaiheessa illan ja yön edetessä, jolloin hieman myös vaihdeltiin välillä bändien kokoonpanoja sekä solisteja… 

Aiemmin päivällä urastaan ja Elvis-yhteyksistään yleisölle kertonut Jussi Raittinen esiintyi tänä iltana rockabilly-tyylisen bändinsä kera nimellä Big John & Billy Boys. Big John veti illan ja yön aikana ammattitaidolla lävitse pari energistä ja varsin pitkää settiä, jotka koostuivat muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta pääasiassa Elviksen 50- ja 60-luvun hittikappaleista. Ja kuten oli jo ennakkoonkin tiedossa, Elviksen musiikin esittäminen oli yli 40 vuoden kokemuksella "rokkivaarilla" todella hallussa, ja häntä säestänyt Billy Boys -bändi ansaitsee myös tunnustuksen taitavasta esiintymisestään Jussin taustalla. Tanssilattialla riitti väkeä usein ruuhkaksi saakka Jussin esitysten aikana, luonnollisesti, kuten myös myöhemmin Elvis-discon vallatessa jälleen areenan. 

Yksinkertaisesti voimme vain todeta, että Hämeenlinnan tapahtuma saavutti ja ylitti siihen asetetut odotukset, ja kaikki paikallaolijat saivat kokea erinomaisen musiikillisen ja nostalgisen annoksen Elviksen musiikkia varmasti koko rahan edestä. Lopuksi kerhomme puolesta esitänkin kiitoksen Elvis fan clubin Hämeenlinnan jaostolle. Ilman paikallisen Elvis-aktiivi Jussi Saareksen ja hänen taustaryhmänsä ponnisteluita tämä tapahtuma ei olisi toteutunut eikä onnistunut näin hyvin! Toivommekin menestyksellistä jatkoa Hämeenlinnassa järjestettäville Elvis-tapahtumille myös tulevina aikoina.


Teksti ja kuvat:
Ville Rainisto
OEPFC of Finland
19.10.2004

hml_2004_selostus.jpg (206725 tavu(a))

hml_2004.jpg (243678 tavu(a))




Elvis-myyntimylläkkä vauhdissa; jälleen oli monenmoista Elvis-levyä tarjolla.



Jussi kertoi tunnelmistaan kuullessaan ystävältään Elviksen kuolemasta. "Soitimme koko päivän kuninkaan parhaimpia kappaleita hänen muistonsa kunniaksi".


Elvis-näyttelyssä oli esillä mm. harvinaisia levynkansia, julisteita, tauluja, kelloja, asukopioita, sekä laaja määrä pienempiä keräilytuotteita.
Päivätapahtumassa oli nähtävillä monipuolinen Elvis-näyttely.



Kuvassa vasemmalla oleva Erkki Kallio vastaanottaa Elvis-kerhon huomionosoitusta Jussi Saarekselta ja Hannu Ignatiukselta. Teukka Aalto seuraa tapahtumaa kuvassa oikealla.



Teucca
ja His Rhythm Aces villitsi yleisönsä vauhdikkaalla Elvis-setillään.



Big John ja Billy Boys: That's All Right, Mama...





Kuva-arkisto: alapuolella olevia kuvia klikkaamalla näet ne suurempana!

 
  hml_nayttely.JPG (157775 tavu(a))   hml_palkinto.JPG (97493 tavu(a))  
         
  hml_jussi_4.JPG (113506 tavu(a))   hml_jussi_3.JPG (138949 tavu(a))  
         
  hml_jussi_2.JPG (137258 tavu(a))   hml_teukka_2.JPG (125586 tavu(a))  
         
  hml_teukka_3.JPG (140542 tavu(a))   hml_jussi_5.JPG (105922 tavu(a))   
         


Takaisin Elvis-kerhon pääsivulle