Lahti SM Racing 29-30.7.2006 lopputulokset

Finaalit ajettiin 30.7.2006 Pipon kartingradalla Lahdessa.

Kilpailun nopeimman kierrosajan 40,786 ajoi Valtteri Bottas  Formula A luokassa. Aika vastaa 87,118 kilometrin tuntinopeutta. Kilpailussa mukana olleiden kuljettajien nopeimmat kierrosajat löytyvät linkin takaa Excel-taulukosta.

Aika 1 ja Aika 2 ovat aika-ajon parhaat ajat. Erä 1 ja Erä2 sekä a-b jne. ovat eräpisteitä. Yht. on eräpisteet yhteensä.

Formula 250 finaali 1

Sija N:ro Nimi Aika 1 Aika 2 Seura Runko Moottori Sm-pisteet
1 46 Kai Frisk 41.762 41.796 500-K Gillard Honda 15
2 85 Turo Salmi 42.029 42.079 LAHDFK CRG Honda 12
3 13 Toni Joronen 41.902 42.240 VihUA G.P. Racing Honda 10
4 5 Tero Tomppo 42.201 42.204 KOTKAN FK Swiss Hutless Honda 9
5 2 Juha Laukkanen 42.050 42.245 RiiUA Birel Honda 8
6 6 Vesa Lehtinen 42.308 42.402 AL/AKU-Jkl CRG TM 7
7 7 Marko Laine 42.265 42.266 MäntsMK Birel Honda 6
8 17 Pekka Tonteri 42.433 42.519 EspUA CRG Honda 5
9 43 Lari Minkkinen 42.350 42.365 AUK J-äijät Haase Honda 4
10 10 Jouko Helminen 43.503 43.595 KEIMOLA FK-K CRG Honda  
11 23 Risto Yli-Malmi 42.384 42.680 LAHDFK Birel Honda  
12 77 Pasi Lehtonen 43.335 43.816 HyUA CRG Honda  
13 38 Vesa Grönlund 43.294 43.356 LAHDFK CRG KTM  
14 69 Teemu Arminen 43.930 44.128 RiiUA CRG Honda  
15 62 Marko Parikka 43.712 43.763 LprUA Gold Honda  
16 71 Aki Vuolas 46.577 47.223 EspUA CRG Honda  
17 31 Jarno Luiro 44.684 44.813 JärvisUA Tony Kart Honda  
18 21 Markku Yliaho 44.233 44.748 NNSB G.P. Racing Suzuki  
19 11 Juha Hanhinen 46.318 48.070 KEIMOLA FK-K CRG TM  
DNS 33 Jari Junnila 44.635 44.744 EurUA CRG Honda  
DNS 22 Vesa Piiroinen 44.892 45.816 YlöFK-K Sodikart Honda  

Juniorlisenssillä ajavia 9. Finaali 1 nousupisteet: Kai Frisk 4, Juha Laukkanen 3, Marko Laine 2, Pekka Tonteri 1.

Formula 250 finaali 2

Sija N:ro Nimi Aika 1 Aika 2 Seura Runko Moottori Sm-pisteet
1 13 Toni Joronen 41.902 42.240 VihUA G.P. Racing Honda 15
2 85 Turo Salmi 42.029 42.079 LAHDFK CRG Honda 12
3 2 Juha Laukkanen 42.050 42.245 RiiUA Birel Honda 10
4 6 Vesa Lehtinen 42.308 42.402 AL/AKU-Jkl CRG TM 9
5 7 Marko Laine 42.265 42.266 MäntsMK Birel Honda 8
6 5 Tero Tomppo 42.201 42.204 KOTKAN FK Swiss Hutless Honda 7
7 17 Pekka Tonteri 42.433 42.519 EspUA CRG Honda 6
8 10 Jouko Helminen 43.503 43.595 KEIMOLA FK-K CRG Honda 5
9 23 Risto Yli-Malmi 42.384 42.680 LAHDFK Birel Honda 4
10 43 Lari Minkkinen 42.350 42.365 AUK J-äijät Haase Honda 3
11 46 Kai Frisk 41.762 41.796 500-K Gillard Honda  
12 38 Vesa Grönlund 43.294 43.356 LAHDFK CRG KTM  
13 62 Marko Parikka 43.712 43.763 LprUA Gold Honda  
14 69 Teemu Arminen 43.930 44.128 RiiUA CRG Honda  
15 21 Markku Yliaho 44.233 44.748 NNSB G.P. Racing Suzuki  
16 77 Pasi Lehtonen 43.335 43.816 HyUA CRG Honda  
17 31 Jarno Luiro 44.684 44.813 JärvisUA Tony Kart Honda  
18 11 Juha Hanhinen 46.318 48.070 KEIMOLA FK-K CRG TM  
DNS 33 Jari Junnila 44.635 44.744 EurUA CRG Honda  
DNS 22 Vesa Piiroinen 44.892 45.816 YlöFK-K Sodikart Honda  
DNS 71 Aki Vuolas 46.577 47.223 EspUA CRG Honda  

Juniorlisenssillä ajavia 9. Finaali 2 nousupisteet: Juha Laukkanen 4, Marko Laine 3, Pekka Tonteri 2, Risto Yli-Malmi 1.

ICC

Sija N:ro Nimi Erä 1 Erä 2 Yht. Aika 1 Aika 2 Seura Runko Moottori
1 16 Mika Volotinen 0 0 0 40.961 41.033 PR-Rac Parolin TM
2 20 Vesa Piiroinen 2 2 4 40.956 40.985 YlöFK-K Parolin TM
3 14 Markus Värri 3 3 6 41.038 41.043 KOTKAN FK Swiss Hutless TM
4 1 Jon Baker 10 4 14 41.010 41.201 HFKK CRG Maxter
5 22 Esa Järvinen 6 6 12 41.410 41.427 VihUA Swiss Hutless TM
6 69 Tommi Lehto 8 5 13 41.345 41.517 XON Tony Kart Vortex
7 4 Juuso Kaukelin 7 8 15 41.801 41.898 TapUA CRG Maxter
8 8 Vesa Salminen 5 7 12 41.546 41.967 YlöFK-K CRG Maxter
9 5 Harri Salminen 4 9 13 41.672 41.755 YlöFK-K CRG Maxter
10 18 Matti Isakov 9 10 19 41.802 41.881 RiiUA Tony Kart Vortex

 

Yamaha Finaali 1

Sija Keräily-
erä
N:ro Nimi Ryhmä a-b c-d b-d a-c b-c a-d yht. Aika 1 Aika 2 Seura Runko CUP-pisteet
1   69 Tero Saari B 4   3   2   9 44.896 44.903 HeiUA Tony Kart 22
2   59 Niko Forsström B 2   2   4   8 44.840 44.846 LAHDFK CRG 20
3   111 Sami Inkiläinen C   4   2 3   9 44.721 44.728 K-alan FK-K PCR 18
4   97 Christian Stenman D   3 4     0 7 44.830 44.831 VAU Gillard 17
5   67 Sari Rantamäki A 5     3   4 12 44.886 44.907 LAHDFK Tony Kart 16
6   121 Matias Kuortti C   23   5 13   41 44.896 44.914 FINNDC Haase 15
7   10 Aleksi Saloharju A 9     11   7 27 45.103 45.146 KankUA Gillard 14
8   131 Suvi-Tuulia Kataja C   0   13 7   20 44.783 44.854 RiiUA Tony Kart 13
9   152 Marko Lind A 26     4   2 32 44.740 44.785 AAU Tony Kart 12
10   3 Petteri Tölli B 0   0   0   0 44.774 44.842 SWK Fin r.y. Alpha 11
11   129 Otto-Pekka Lappalainen B 10   7   6   23 45.017 45.152 LapinlAU Kosmic 10
12   86 Marko Salokoski D   5 13     13 31 45.004 45.273 HeiUA Intrepid 9
13   6 Ville Harju-Autti C   9   10 10   29 45.157 45.176 RoiUA Birel 8
14   47 Henna Behm A 7     7   12 26 44.919 44.988 JoeUA CRG 7
15   52 Joonas Naumanen A 11     8   16 35 45.190 45.279 K-alan FK-K Alpha 6
16   7 Jani Valli D   2 8     5 15 44.736 44.749 RiiUA Tony Kart 5
17 2 161 Janne Knuutinen C   11   24 11   46 45.195 45.226 KiuUA Haase 4
18 1 44 Ella Ilkka B 20   5   22   47 44.704 44.761 PFKK Gillard 3
19   200 Daniel Lindholm A 3     21   11 35 44.684 44.793 K-alan FK-K Zanardi 2
20 6 73 Arto Ahonen B 12   24   12   48 44.924 44.955 K-alan FK-K Maranello 1
21   172 Teemu Petjoi D   12 11     14 37 45.078 45.094 RiiUA Birel  
22 3 109 Jesse Laurila C   14   12 21   47 45.027 45.214 AAU CRG  
23   31 Carolina Hautala A 6     20   3 29 44.833 44.922 JärvisUA CRG  
24   149 Petri Pääkkönen C   10   23 8   41 45.245 45.265 VihUA Tony Kart  
25   170 Joona Lehtonen D   6 10     8 24 44.898 44.984 RiiUA Haase  
26   61 Jesse Kuusi D   22 9     6 37 44.858 44.866 K-alan FK-K Tony Kart  
27   26 Ulla Suosola D   8 12     15 35 45.178 45.282 VihUA Birel  
28   13 Jere Palomäki A 19     15   9 43 45.013 45.055 ULVILAN FK-K Gillard  
29 4 33 Juho Kuhanen B 15   16   14   45 45.374 45.423 PertUA Tony Kart  
30 5 110 Antti Kataja C   18   14 15   47 44.927 45.256 OFK-125 Energy  
31   119 Antton Willberg C   7   6 19   32 44.852 44.925 LAHDFK Birel  
32   120 Henri Ahonen A 13     9   22 44 44.940 45.067 SaiKart Haase  
33   50 Tuomas Boström B 8   6   26   40 44.945 45.026 PoSUA Swiss Hutless  
34   64 Mikko Nurminen C   27   0 5   32 44.967 45.000 LAHDFK Tony Kart  
35 7 100 Ville Pajukangas A 17     16   19 52 45.210 45.321 KokUA Tony Kart  
36 8 36 Jesse Ikävalko C   16   19 20   55 45.675 45.710 HyUA Tony Kart  
37 9 80 Sami Suo-Laita D   13 19     18 50 45.257 45.329 FinnAK Biesse  
38 10 128 Oskari Kurki-Suonio C   19   18 16   53 45.442 45.445 XON Parolin  
39 11 14 Tino Husu D   17 20     17 54 45.196 45.260 SaiKart Intrepid  
40 12 4 Jussi Sipiläinen B 22   14   24   60 45.194 45.330 FFKK Tony Kart  
41 13 81 Jeremi Mattsson B 21   23   17   61 45.609 45.657 KEIMOLA FK-K Tony Kart  
42 14 11 Jukka Honkavuori B 14   17   25   56 45.154 45.217 RoiUA Tony Kart  
43 15 30 Ossi Kuusiniemi A 24     25   24 73 45.555 45.613 RiiUA CRG  
44 16 122 Oskari Kuortti D   24 15     10 49 44.929 45.000 FINNDC Haase  
45 17 54 Rosa-Maria Kari A 23     26   20 69 45.288 45.319 KvanUA Haase  
46 18 74 Mikko Peltomäki D   21 22     23 66 46.190 46.301 KEIMOLA FK Tony Kart  
47 19 171 Topi Stenius C   20   17 18   55 46.325 46.347 LprUA Swiss Hutless  
48 20 113 Ilari Kumpuniemi B 25   21   23   69 46.266 46.336 EspUA Tony Kart  
49 21 66 Ville Kivinen A 16     22   21 59 46.199 46.202 TUA Gillard  
50 22 39 Rami Kokko B 18   18   9   45 45.234 45.439 VUA Tony Kart  
51 23 148 Teemu Lehti D   15 25     25 65 45.486 45.588 K-alan FK-K Tony Kart  

 

Yamaha Finaali 2

Sija Keräily-
erä
N:ro Nimi Ryhmä a-b c-d b-d a-c b-c a-d yht. Aika 1 Aika 2 Seura Runko CUP-pisteet
1   3 Petteri Tölli B 0   0   0   0 44.774 44.842 SWK Fin r.y. Alpha 22
2   69 Tero Saari B 4   3   2   9 44.896 44.903 HeiUA Tony Kart 20
3   121 Matias Kuortti C   23   5 13   41 44.896 44.914 FINNDC Haase 18
4   152 Marko Lind A 26     4   2 32 44.740 44.785 AAU Tony Kart 17
5   10 Aleksi Saloharju A 9     11   7 27 45.103 45.146 KankUA Gillard 16
6   59 Niko Forsström B 2   2   4   8 44.840 44.846 LAHDFK CRG 15
7   97 Christian Stenman D   3 4     0 7 44.830 44.831 VAU Gillard 14
8 1 44 Ella Ilkka B 20   5   22   47 44.704 44.761 PFKK Gillard 13
9   86 Marko Salokoski D   5 13     13 31 45.004 45.273 HeiUA Intrepid 12
10   7 Jani Valli D   2 8     5 15 44.736 44.749 RiiUA Tony Kart 11
11   129 Otto-Pekka Lappalainen B 10   7   6   23 45.017 45.152 LapinlAU Kosmic 10
12   131 Suvi-Tuulia Kataja C   0   13 7   20 44.783 44.854 RiiUA Tony Kart 9
13 6 73 Arto Ahonen B 12   24   12   48 44.924 44.955 K-alan FK-K Maranello 8
14   200 Daniel Lindholm A 3     21   11 35 44.684 44.793 K-alan FK-K Zanardi 7
15   52 Joonas Naumanen A 11     8   16 35 45.190 45.279 K-alan FK-K Alpha 6
16   26 Ulla Suosola D   8 12     15 35 45.178 45.282 VihUA Birel 5
17   31 Carolina Hautala A 6     20   3 29 44.833 44.922 JärvisUA CRG 4
18   13 Jere Palomäki A 19     15   9 43 45.013 45.055 ULVILAN FK-K Gillard 3
19   47 Henna Behm A 7     7   12 26 44.919 44.988 JoeUA CRG 2
20 2 161 Janne Knuutinen C   11   24 11   46 45.195 45.226 KiuUA Haase 1
21   50 Tuomas Boström B 8   6   26   40 44.945 45.026 PoSUA Swiss Hutless  
22   64 Mikko Nurminen C   27   0 5   32 44.967 45.000 LAHDFK Tony Kart  
23   67 Sari Rantamäki A 5     3   4 12 44.886 44.907 LAHDFK Tony Kart  
24 3 109 Jesse Laurila C   14   12 21   47 45.027 45.214 AAU CRG  
25   120 Henri Ahonen A 13     9   22 44 44.940 45.067 SaiKart Haase  
26   119 Antton Willberg C   7   6 19   32 44.852 44.925 LAHDFK Birel  
27   170 Joona Lehtonen D   6 10     8 24 44.898 44.984 RiiUA Haase  
28 4 33 Juho Kuhanen B 15   16   14   45 45.374 45.423 PertUA Tony Kart  
29   111 Sami Inkiläinen C   4   2 3   9 44.721 44.728 K-alan FK-K PCR  
30   61 Jesse Kuusi D   22 9     6 37 44.858 44.866 K-alan FK-K Tony Kart  
31 5 110 Antti Kataja C   18   14 15   47 44.927 45.256 OFK-125 Energy  
32   6 Ville Harju-Autti C   9   10 10   29 45.157 45.176 RoiUA Birel  
33   149 Petri Pääkkönen C   10   23 8   41 45.245 45.265 VihUA Tony Kart  
34   172 Teemu Petjoi D   12 11     14 37 45.078 45.094 RiiUA Birel  
35 7 100 Ville Pajukangas A 17     16   19 52 45.210 45.321 KokUA Tony Kart  
36 8 36 Jesse Ikävalko C   16   19 20   55 45.675 45.710 HyUA Tony Kart  
37 9 80 Sami Suo-Laita D   13 19     18 50 45.257 45.329 FinnAK Biesse  
38 10 128 Oskari Kurki-Suonio C   19   18 16   53 45.442 45.445 XON Parolin  
39 11 14 Tino Husu D   17 20     17 54 45.196 45.260 SaiKart Intrepid  
40 12 4 Jussi Sipiläinen B 22   14   24   60 45.194 45.330 FFKK Tony Kart  
41 13 81 Jeremi Mattsson B 21   23   17   61 45.609 45.657 KEIMOLA FK-K Tony Kart  
42 14 11 Jukka Honkavuori B 14   17   25   56 45.154 45.217 RoiUA Tony Kart  
43 15 30 Ossi Kuusiniemi A 24     25   24 73 45.555 45.613 RiiUA CRG  
44 16 122 Oskari Kuortti D   24 15     10 49 44.929 45.000 FINNDC Haase  
45 17 54 Rosa-Maria Kari A 23     26   20 69 45.288 45.319 KvanUA Haase  
46 18 74 Mikko Peltomäki D   21 22     23 66 46.190 46.301 KEIMOLA FK Tony Kart  
47 19 171 Topi Stenius C   20   17 18   55 46.325 46.347 LprUA Swiss Hutless  
48 20 113 Ilari Kumpuniemi B 25   21   23   69 46.266 46.336 EspUA Tony Kart  
49 21 66 Ville Kivinen A 16     22   21 59 46.199 46.202 TUA Gillard  
50 22 39 Rami Kokko B 18   18   9   45 45.234 45.439 VUA Tony Kart  
51 23 148 Teemu Lehti D   15 25     25 65 45.486 45.588 K-alan FK-K Tony Kart  

 

Formula A

Sija N:ro Nimi 1 Erä 2 Erä Yht. Aika 1 Aika 2 Seura Runko Moottori
1 5 Valtteri Bottas 3 3 6 41.053 41.064 LAHDFK Gillard Parilla
2 3 Aleksi Mustonen 2 2 4 41.093 41.107 EspUA Gillard Parilla
3 14 Jarno Hamppi 7 7 14 41.081 41.132 LprUA Swiss Hutless TM
4 1 Simo Puhakka 4 4 8 41.227 41.267 K-alan FK-K PCR PCR
5 40 Mika Leirilaakso 9 10 19 41.305 41.356 LAHDFK Gillard Parilla
6 8 Julius Nieminen 6 8 14 41.124 41.157 KEIMOLA FK-K CRG Maxter
7 37 Miika Kunranta 5 5 10 40.974 40.979 AL/Kuopio Birel Parilla
8 17 Hannu Nirkkonen 13 12 25 41.398 41.486 FFKK Gillard Parilla
9 42 Ville Miilumäki 31 6 37 41.153 41.287 AL-Lapua Maranello Maxter
10 9 Seppo Mönkkönen 30 18 48 41.403 41.460 KEIMOLA FK-K Gillard Parilla
11 60 Gleb Shirshov 20 29 49 41.349 41.448 LprUA Tony Kart Vortex
12 67 Henri Tuomaala 19 28 47 41.588 41.599 KaMK PCR PCR
13 21 Daniel Aho 8 11 19 41.219 41.272 AL-Härmä Maranello Maxter
14 6 Carita Friman 29 33 62 41.611 41.630 RauUA Alpha TM
15 46 Matias Laine 0 0 0 40.802 40.925 JoeUA Maranello Parilla
16 36 Joonas Nissinen 27 27 54 41.838 41.909 EspUA G.P. Racing Maxter
17 32 Ilkka Nirkkonen 26 19 45 41.880 41.979 FFKK Haase TM
18 63 Jaakko Kainulainen 11 9 20 41.259 41.264 KUA Swiss Hutless TM
19 16 Mika Volotinen 25 17 42 41.910 41.937 PR-Rac Parolin Parilla
20 7 Olli Myöhänen 17 16 33 41.542 41.593 LprUA Birel Parilla
21 28 Petja Lindström 21 20 41 41.594 41.626 KOTKAN FK Swiss Hutless TM
22 31 Veera Virtanen 10 25 35 41.296 41.466 AAU Birel Parilla
23 15 Laura Koivuluoma 18 26 44 41.368 41.379 HyrUA Maranello Maxter
24 35 Tomi Limmonen 14 14 28 41.433 41.482 EspUA Tony Kart Vortex
25 69 Risto Virtanen 16 15 31 41.670 41.683 TamUA Tony Kart Vortex
26 88 Timo Jokivuori 12 13 25 41.406 41.467 EspUA Gillard Parilla
27 77 Juuso Teuronen 22 21 43 42.088 42.117 TapUA Swiss Hutless Vortex
28 39 Henri Anias 33 22 55 42.091 42.149 OFK-125 Birel Parilla
29 23 Timo Adamsson 32 32 64 41.447 41.463 FINNDC Zanardi Maxter
30 54 Mikko Virtanen 24 31 55 41.683 41.697 L-H UA Alpha TM
31 25 Pekka Heikkinen 15 30 45 41.409 41.409 LprUA CRG Maxter
32 50 Toni Möttö 28 23 51 41.767 41.848 MikUA PCR PCR
DQ 22 Markus Kostiainen 23 24 47 41.607 41.699 EspUA Intrepid Parilla